Skip Navigation Website Accessibility

Date Night Homemade Pasta Carbonara



We love teaching homemade pasta classes, and in this class you and your date will transform your fresh pasta into a superb Carbonara. 

You'll learn how easy it is to make fresh pasta dough and then use an Italian Pasta maker to create the noodles. Add Pancetta and plenty of Parmigiano to create your Carbonara. You won't want pasta from a box ever again! You'll also prepare an Italian Chopped Salad with Cucumbers, Sopressata, and a Fresh-made Vinaigrette. 

Professional Chef...Hands-On Cooking...Great Meal.

Guests receive a 20% discount on future classes and 10% discount on any in-store purchase on the day of class!

PRICE IS $150 PER COUPLE, PURCHASE 1 SEAT PER COUPLE 

Menu:
  • Chopped Salad with Cucumbers, Sopressata, and Fresh Made Vinaigrette
  • From Scratch Fettuccini a la Carbonara
  • Local Craft Beer, House and Premium Wines available for purchase 
Skills:
  • Kneading
  • Using a Pasta Machine
  • Saucing
  • Knife Skills
  • Plating



Our recipes use common ingredients that may or may not be specified in the menu, including various fruits and vegetables, nuts, meats, spices, wheat flours, etc. If you have a food allergy or dietary restriction we should be aware of, please call or email before attending the class. We may or may not be able to accommodate.

A minimum 48-hour notice via phone or in-person (not email) is required for class cancellations or rescheduling for reservations of one to three guests.  A minimum 7-day notice via phone or in-person is required for class cancellations or rescheduling for reservation of four or more guests. 
If you are unable to attend a class, you are encouraged to send someone in your place. We cannot make exceptions.

If you have a large group, consider a private party!

Got questions? Call, email, or check our FAQ page.

Classes are two hours, but duration is approximate and may vary by 10-15 minutes, it is best to plan accordingly.

For same-day booking, call us at 513.847.4474

Reviews help people choose which businesses they support. We always appreciate you sharing your opinions and photos on Yelp, GoogleFacebook, and Instagram @thelearningkitchen.  Thanks so much!


PRICE IS $150 PER COUPLE, PURCHASE 1 SEAT PER COUPLE  


{{getPrice()}}
Priced per couple.

{{model.event.first_date}} - {{model.event.last_date}} {{model.event.sections.length}} Sessions {{model.event.sections[0].time}}
{{s.date}} {{s.time}}

Seats available {{model.remainingSeats()}}

{{errorMessage}}

{{waitlist_contact_errorMessage}}

Included Materials


{{c.items[0].title}}

{{c.errorMessage}}

This class cannot be purchased online. Please contact the store for more information.