Skip Navigation Website Accessibility
Galettes have become more and more popular over the last few years. There's a few good reasons for that... You know the saying "easy as pie"? Well a galette is even easier!

Cost: $ 75.00
In this class, you'll learn the technique behind making basic gnocchi dough, then transform it into a savory recipe and a dessert recipe. Add Panko-Crusted chicken and you have a meal!

Cost: $ 75.00
Remove the mystery from cooking steak at home by learning all the right the techniques. Our Chef will cover everything from how to purchase steaks to searing technique to the proper way to temp a steak.

Cost: $ 80.00
Healthy eating shouldn't mean eating "diet" foods. We feel the best way to eat healthier is by using all natural, clean foods and learning techniques to cook with less fat and calories.

Cost: $ 70.00
These Homemade From Scratch Cinnamon Rolls are an absolute treat! With pillowy soft centers, crispy bottoms and the most indulgent Cream Cheese Frosting gently melted over to fill in every nook and cranny you will be your family's favorite person for at least a week after making these for them.

Cost: $ 75.00
This is for couples, families, or groups. Get out of the house and do something fun! Choose a day on our calendar and sign up to reserve a spot.

Cost: $ 250.00
Salmon and Creamy Risotto make for a special meal for entertaining or just a delicious night in.

Cost: $ 75.00
Imagine sitting outside a Roman cafe enjoying the sights and smells. You'll be creating that feeling with this menu in The Learning Kitchen.

Cost: $ 160.00
If you've ever wondered what authentic Chinese food is, this is your chance to find out! Chef Timmy Kirk lived in China for 5 years and fell in love with the food. Now he is back home, but he brought the flavors of China's most famous regional cuisine, Sichuan, with him.

Cost: $ 170.00
Korean Bibimbap is a meal we can all agree on. It's delicious. Come and learn how to make all the little bits and bobs that make this rice bowl so tasty, and we'll show you how to achieve that crispy toasted rice on the bottom, everyone's favorite part!

Cost: $ 175.00
Thai curries are the perfect example of the balance of flavors that can make food so tasty. Even though you're cooking in pairs you'll each make your own curry paste by hand with a mortar and pestle. Choice of green, red, yellow, or penang curry.

Cost: $ 175.00
We'll cook up the flavors of France with four delicious recipes. Herb and Mushroom Stuffed Chicken Breast with a White Wine Sauce, French Bistro Potatoes, Roasted Broccoli with Lemon Garlic Vin, and a Chocolate Mousse with Strawberries on Top.

Cost: $ 155.00
Taken from the menu of the popular TV show Hell's Kitchen, this menu is elegant, gorgeous and delicious!

Cost: $ 185.00
Come and learn how to get that Japanese steakhouse hibachi flavor you crave in the comfort of your own home! We're making it all: Hibachi Beef and Shrimp, Veggies, Fried Rice, Soup, Salad, and Yum Yum Sauce!

Cost: $ 185.00
In this class, you'll learn the technique behind making basic gnocchi dough, then transform it into a savory recipe and a dessert recipe. Add Panko-Crusted chicken and you have a meal!

Cost: $ 155.00
Making fresh pasta is a fun skill to learn, and one that can really make delicious and impressive meals! In this class, you and your date will make your own pasta dough, then learn about and practice resting and kneading.

Cost: $ 155.00
Have you made Indian food at home and wondered why it doesn't quite taste like the restaurant? What are they doing differently? Do they have some secret ingredients? The rich flavors of Indian cooking will be easier for you to replicate after taking this class.

Cost: $ 175.00
This is one of our most popular and highest reviewed classes, and with good reason! We all know Kentucky Bourbon is some of the finest drink in the world, but in this class, we'll be using it to flavor our food!

Cost: $ 185.00
Pizza from scratch may seem like a daunting task, but it's not as hard as you think! In this class you'll make your own pizza dough, neapolitan pizza sauce, and you'll even pull your own mozzarella from curds!

Cost: $ 155.00
Have you been hearing about this new fool-proof method of making the perfect steak?! If you want to try it yourself, come on down and we'll show you how it's done. The sous-vide method offers "edge-to-edge" cooking which is almost fool-proof.

Cost: $ 185.00
We're making authentic Spanish Paella with the classic flavors and aromas of saffron and perfectly crispy toasted bomba rice served right in the pan. For dessert, another Spanish classic... Arroz con Leche!

Cost: $ 175.00
If you are looking for a fun and delicious Date Night. This class is for you.

Cost: $ 185.00
If you are looking for a fun and delicious Date Night that gets you preparing food you may have never attempted at home, this class is for you.

Cost: $ 185.00
Learning to prepare perfect sticky rice and create artful sushi rolls can be a fun dinner party with friends or a romantic date night in.

Cost: $ 175.00
Around the World in Four Cuisines is a five-day culinary tour where students will learn hands-on how to make traditional dishes from four distinct cultures, then use the skills they've learned compete for a prize in a culinary battle! Students will spend one day each in Mexico, Greece, Thailand, and Japan learning related techniques, recipes, nutrition, and a little bit of culture. On the final day, the Secret Ingredient Competition challenges students skills, knowledge, and creativity.

Cost: $ 275.00
Around the World in Four Cuisines is a five-day culinary tour where students will learn hands-on how to make traditional dishes from four distinct cultures, then use the skills they've learned compete for a prize in a culinary battle! Students will spend one day each in Mexico, Greece, Thailand, and Japan learning related techniques, recipes, nutrition, and a little bit of culture. On the final day, the Secret Ingredient Competition challenges students skills, knowledge, and creativity.

Cost: $ 275.00
Everyone loves desserts! In today's class you'll make 3 different desserts each teaching different cooking skills.

Cost: $ 60.00
A galette is like a pie's cooler cousin. It looks more dramatic and rustic, which is nice, because it's also a little easier! In this class we'll make a delicious Salted Caramel Apple Galette, Fresh Whipped Cream, and some 5-Minute Fudge to take home!

Cost: $ 60.00
These Homemade From Scratch Cinnamon Rolls are an absolute treat! With pillowy soft centers, crispy bottoms and the most indulgent Cream Cheese Frosting gently melted over to fill in every nook and cranny you will be your family's favorite person for at least a week after making these for them.

Cost: $ 60.00
If you think pizza can only be made in an oven, this class is for you. Chef will show you how to make the perfect Grilled Pan Pizza. Load your pizza with your choice to toppings and be amazed as you transform it from a gooey dough to a mouthwatering meal.

Cost: $ 60.00
TLK created this class just for kids. Chef will teach you fundamental knife skills as you learn how to roll your own sushi.

Cost: $ 60.00
We?ve never met a crepe we didn?t like. In this class, students will make a little extra crepe batter so they can take a few practice runs and perfect their technique. We?ll talk about tips and tricks that will make crepe making less daunting and more fun!

Cost: $ 60.00
If you?ve never had spaetzle, you?re missing out. They fall somewhere between a noodle and a dumpling. Kids love 'em. Do you know what else kids love? Cheese. So, we?re going to learn how to make a delicious cheese sauce. And don't forget the chicken schnitzel!

Cost: $ 60.00
In this 5-day Culinary Academy, students will be introduced, hands-on, to all the aspects of the kitchen. They'll learn about kitchen equipment, safety, knife skills, and hygiene. Then the real fun begins as each camper will make their own foods like pizza, tacos, and the 5 mother sauces. We'll have a day of flavor dynamics where we focus on tasting and understanding the foundations of flavor. On the last day, things will heat up with a secret ingredient competition!

Cost: $ 275.00
In this 5-day Culinary Academy, students will be introduced, hands-on, to all the aspects of the kitchen. They'll learn about kitchen equipment, safety, knife skills, and hygiene. Then the real fun begins as each camper will make their own foods like pizza, tacos, and the 5 mother sauces. We'll have a day of flavor dynamics where we focus on tasting and understanding the foundations of flavor. On the last day, things will heat up with a secret ingredient competition!

Cost: $ 275.00
This Level 2 Culinary Academy is a 5-day camp for students who already have some kitchen confidence and want to up their game. We will focus on techniques and skills that students can use in all of their cooking, not just when making these recipes. Each day has a new menu and new techniques to learn. Students will do everything from start to finish. Our classes are made to be very hands-on, without group cooking. On the final day, the Secret Ingredient Competition challenges students' skills, knowledge, and creativity.

Cost: $ 275.00
This Level 2 Culinary Academy is a 5-day camp for students who already have some kitchen confidence and want to up their game. We will focus on techniques and skills that students can use in all of their cooking, not just when making these recipes. Each day has a new menu and new techniques to learn. Students will do everything from start to finish. Our classes are made to be very hands-on, without group cooking! On the final day, the Secret Ingredient Competition challenges students' skills, knowledge, and creativity.

Cost: $ 275.00
A somewhat unlikely combo, this super fun and yummy class is inspired by a popular menu selection at some of your favorite restaurants.

Cost: $ 60.00
These Homemade From Scratch Cinnamon Rolls are an absolute treat! With pillowy soft centers, crispy bottoms and the most indulgent Cream Cheese Frosting gently melted over to fill in every nook and cranny you will be your family's favorite person for at least a week after making these for them.

Cost: $ 60.00
Buttery noodles, a crispy chicken cutlet topped with a homemade tomato sauce, melty mozzarella, rich parmesan, and some fresh parsley. What more could you ask for? Dessert, of course. Strawberry shortcake to be specific. Yum!

Cost: $ 130.00
Here's a great chance to in some quality time AND some quality food! Work together with your son or daughter to make a great steak dinner.

Cost: $ 135.00
We love teaching our homemade pasta classes, so we're putting a new twist on it by combining it with the superb carbonara. You will use an Italian Pasta Maker to create a batch of homemade pasta, and then use the delicious noodles to prepare Pasta Carbonara with Pancetta and plenty of Parmigiano.

Cost: $ 75.00
Making fresh pasta is a great skill to learn and one that can help make delicious and impressive meals at home! In this class, you'll make your own Pasta Dough with simple ingredients, as you learn how to knead and rest the dough then use an Italian Pasta Machine to make Linguini.

Cost: $ 70.00
Did you know you can make ricotta cheese at home in under an hour? In this class you'll make Ricotta Cheese AND Cavatelli Pasta from scratch, then combine the two to make a simple and incredibly delicious dish.

Cost: $ 75.00
Fried rice is everyone's favorite and in this class you'll learn to make 3 different Asian inspired Fried rice recipes. As an added bonus you'll develop your knife skills as you dice, julienne and mince!

Cost: $ 75.00
Our second class in the "Authentic China" series is here, taught by Chef Timmy Kirk, who lived and worked in China for 5 years. This time he's covering Chinese Stir-Fries. You'll learn the proper techniques for a successful stir-fry.

Cost: $ 75.00
Korean Bibimbap is a meal we can all agree on. It's delicious. Come and learn how to make all the little bits and bobs that make this rice bowl so tasty, and we'll show you how to achieve that crispy toasted rice on the bottom, everyone's favorite part!

Cost: $ 75.00
Making your own Fajitas from scratch, including the ever-important seasoning mix is a skill that you'll use over and over - these are sure to be requested in your house regularly.

Cost: $ 75.00
Learning how to make this classic Italian meal is not only fun but delicious! This menu is sure to become on of your go-to meals at home.

Cost: $ 75.00
We'll cook up the flavors of France with three delicious recipes. Herb and Mushroom Stuffed Chicken Breast with a White Wine Sauce, French Bistro Potatoes with Haricot Verts and Bacon, Easy Chocolate Mousse with Strawberries on Top.

Cost: $ 75.00
Mediterranean food is so enticing, and nothing beats the drama of freshly made bread. In this class you'll make a Greek salad with a vinaigrette, marinated chicken, handmade flatbread, and everybody's favorite... tzatziki sauce!

Cost: $ 75.00
Inspired by the famous "Palace Cafe" on Canal Street in New Orleans this menu is sure to get you thinking about Mardi Gras.

Cost: $ 75.00
This fun class will teach you how to make addictive and delicious Pot Stickers at home.

Cost: $ 75.00
Looking to improve or add variety to your chicken cooking skills? This class is part of a popular series which focuses on the techniques involved in cooking an often-used ingredient. You'll learn three different ways to season, cook, and sauce chicken.

Cost: $ 75.00
If you're looking for a class for beginners, here it is. We'll start with the basics and you'll leave feeling confident in the kitchen.

Cost: $ 75.00
Knowing how to choose, care for, and use knives correctly can make your confidence in the kitchen soar! You will focus on knife skills and make a Panzanella Salad. Chef will make and serve Shrimp Scampi for the main course so you don't go home hungry!

Cost: $ 70.00