Skip Navigation Website Accessibility
How We've Adapted to COVID-19 
Reduced Class Sizes
We've limited class size to maintain 6 feet distance between guests.

Health Screening
Upon arrival each guest will be asked health screening questions and temperature will be checked.

Masks
Our Chef and employees will always wear masks.
Masks will be made available and following the State of Ohio mandate, all guests will be required to wear a mask except when tasting and dining.

Nothing Shared, Nothing Passed
If you've taken a class with us you know we often pass and share common ingredients like salt and pepper. Now, each guest will have their own set of common ingredients: salt, pepper, oils, and butter in addition to having their own knives, cutting boards, spatulas, and other utensils as usual.  We havecompletely eliminated the need to pass or share any items. 

We have gloves available for any situation that might require them.  We continue to use a food-safe sanitizer to sanitize any and all appropriate surfaces before, during, and after class.

Together We Can Be Safe
Our staff is committed to following the highest standards of cleanliness and hygiene. We continue to follow all CDC, State, and Local guidelines pertaining to the prevention and spread of COVID-19.  With your cooperation we're confident you can DISCOVER YOUR INNER CHEF in a safe manner.

Discover your Inner Chef

From the moment The Learning Kitchen was born, we knew we wanted our cooking classes to be different from others in the Cincinnati, OH area. Each month we offer a class calendar for cooks of all skill levels, using seasonal foods that are locally grown when possible.

Hands-On Cooking Classes

Our hands-on classes are truly hands-on, you'll cook at your own cooktop and eat all you cook...no group cooking here!

The center of our kitchen is a cooking island equipped with 12 student stations and an instructor's station. Each student has two burners, pots and pans and all the tools needed to cook the day's menu.

Our teaching chefs don't just tell you how to cook, you actually learn the techniques and recipes by cooking your own meal. From chopping the onion to sautéing the chicken to cutting the phyllo, you'll get to do it all—which really is the best way to learn. When the meal is complete, everyone gathers around the dining table to enjoy what they've created. All students receive copies of the day's recipes to take home.

After-Class Discounts

On the day of class you'll save 10% on Kitchen Boutique product purchases and 20% future class registrations!  Cannot be combined with other offers or applied to gift cards.  Future classes must be booked in-store to receive the discount.

Chicken Marsala, with its slightly sweet, rich and savory sauce, is a great recipe to have in your culinary arsenal for dinner parties or any special night. This is sure to become one of your favorites when you want to serve an elegant meal.

Cost: $ 75.00
We've pulled recipes from three of the Food Network Chefs to create one great meal!

Cost: $ 70.00
In this class, you'll learn the technique behind making basic gnocchi dough, then transform it into a savory recipe and a dessert recipe. Add Panko-Crusted chicken and you have a meal!

Cost: $ 75.00
Store bought Wonton Wrappers can be used in many recipes - and you'll have fun exploring some of the endless possibilities in this class.

Cost: $ 75.00
These Homemade From Scratch Cinnamon Rolls are an absolute treat! With pillowy soft centers, crispy bottoms and the most indulgent Cream Cheese Frosting gently melted over to fill in every nook and cranny you will be your family's favorite person for at least a week after making these for them.

Cost: $ 75.00
Two classic desserts, one delicious class! Our chefs will cook up a simple meal for you to enjoy before the desserts are done so you won't be eating only sweets for dinner (though we won't judge you if you do).

Cost: $ 75.00
This is for couples, families, or groups. Get out of the house and do something fun! Choose a day on our calendar and sign up to reserve a spot.

Cost: $ 250.00
Making risotto may sound intimidating, but Chef will take all the mystery out of it in this class. You'll learn the steps to creating a quality risotto, and how turn it into something fantastic. We make three different types, because practice makes perfect!

Cost: $ 75.00
We've got three meals that you can whip up a quick and tasty so you can get back to having summer fun. You'll make each of these three meals, so you definitely won't go home hungry, and you'll probably even have leftovers.

Cost: $ 75.00
Imagine sitting outside a Roman cafe enjoying the sights and smells. You'll be creating that feeling with this menu in The Learning Kitchen.

Cost: $ 160.00
Korean Bibimbap is a meal we can all agree on. It's delicious. Come and learn how to make all the little bits and bobs that make this rice bowl so tasty, and we'll show you how to achieve that crispy toasted rice on the bottom, everyone's favorite part!

Cost: $ 175.00
Thai curries are the perfect example of the balance of flavors that can make food so tasty. Even though you're cooking in pairs you'll each make your own curry paste by hand with a mortar and pestle. Choice of green, red, yellow, or penang curry.

Cost: $ 175.00
Buttery noodles, a crispy chicken cutlet topped with a homemade tomato sauce, melty mozzarella, rich parmesan, and some fresh parsley. What more could you ask for? Dessert, of course. Strawberry Shortcake to be specific. Yum!

Cost: $ 155.00
Treat yourself to a lovely dinner that checks all the boxes. Salad w/ Homemade Vinaigrette, check. Filet Mignon w/ a Savory Pan Sauce, Rich and Creamy Risotto topped w/ Peppered Bacon, and Buttery Roasted Carrots Drizzled with Balsamic, check check check.

Cost: $ 185.00
We'll cook up the flavors of France with four delicious recipes. Herb and Mushroom Stuffed Chicken Breast with a White Wine Sauce, French Bistro Potatoes, Roasted Broccoli with Lemon Garlic Vin, and a Chocolate Mousse with Strawberries on Top.

Cost: $ 155.00
Taken from the menu of the popular TV show Hell's Kitchen, this menu is elegant, gorgeous and delicious!

Cost: $ 185.00
Come and learn how to get that Japanese steakhouse hibachi flavor you crave in the comfort of your own home! We're making it all: Hibachi Beef and Shrimp, Veggies, Fried Rice, Soup, Salad, and Yum Yum Sauce!

Cost: $ 185.00
In this class, you'll learn the technique behind making basic gnocchi dough, then transform it into a savory recipe and a dessert recipe. Add Panko-Crusted chicken and you have a meal!

Cost: $ 155.00
Making fresh pasta is a fun skill to learn, and one that can really make delicious and impressive meals! In this class, you and your date will make your own pasta dough, then learn about and practice resting and kneading.

Cost: $ 155.00
Have you made Indian food at home and wondered why it doesn't quite taste like the restaurant? What are they doing differently? Do they have some secret ingredients? The rich flavors of Indian cooking will be easier for you to replicate after taking this class.

Cost: $ 175.00
This is one of our most popular and highest reviewed classes, and with good reason! We all know Kentucky Bourbon is some of the finest drink in the world, but in this class, we'll be using it to flavor our food!

Cost: $ 185.00
Pizza from scratch may seem like a daunting task, but it's not as hard as you think! In this class you'll make your own pizza dough, neapolitan pizza sauce, and you'll even pull your own mozzarella from curds!

Cost: $ 155.00
Have you been hearing about this new fool-proof method of making the perfect steak?! If you want to try it yourself, come on down and we'll show you how it's done. The sous-vide method offers "edge-to-edge" cooking which is almost fool-proof.

Cost: $ 185.00
We're making authentic Spanish Paella with the classic flavors and aromas of saffron and perfectly crispy toasted bomba rice served right in the pan. For dessert, another Spanish classic... Arroz con Leche!

Cost: $ 175.00
If you are looking for a fun and delicious Date Night that gets you preparing food you may have never attempted at home, this class is for you.

Cost: $ 185.00
Learning to prepare perfect sticky rice and create artful sushi rolls can be a fun dinner party with friends or a romantic date night in.

Cost: $ 175.00
In this class you'll learn how to roast a whole chicken, buttermilk mashed potatoes, glazed carrots, and a gravy to pour over all of it. It's like a mini Thanksgiving you can have any time of the year!

Cost: $ 165.00
Pork Chops have a small window of perfection, but when you find it, oh man are they good! In this class we'll teach you how to make an amazing Pork Chop with Thyme and Marsala Wine Sauce with a couple sides. Peach Cobbler for Dessert!

Cost: $ 175.00
Around the World in Four Cuisines is a five-day culinary tour where students will learn hands-on how to make traditional dishes from four distinct cultures, then use the skills they've learned compete for a prize in a culinary battle! Students will spend one day each in Mexico, Greece, Thailand, and Japan learning related techniques, recipes, nutrition, and a little bit of culture. On the final day, the Secret Ingredient Competition challenges students skills, knowledge, and creativity.

Cost: $ 275.00
Around the World in Four Cuisines is a five-day culinary tour where students will learn hands-on how to make traditional dishes from four distinct cultures, then use the skills they've learned compete for a prize in a culinary battle! Students will spend one day each in Mexico, Greece, Thailand, and Japan learning related techniques, recipes, nutrition, and a little bit of culture. On the final day, the Secret Ingredient Competition challenges students skills, knowledge, and creativity.

Cost: $ 275.00
Everyone loves desserts! In today's class you'll make 3 different desserts each teaching different cooking skills.

Cost: $ 60.00
A galette is like a pie's cooler cousin. It looks more dramatic and rustic, which is nice, because it's also a little easier! In this class we'll make a delicious Salted Caramel Apple Galette, Fresh Whipped Cream, and some 5-Minute Fudge to take home!

Cost: $ 60.00
In this 5-day Culinary Academy, students will be introduced, hands-on, to all the aspects of the kitchen. They'll learn about kitchen equipment, safety, knife skills, and hygiene. Then the real fun begins as each camper will make their own foods like pizza, tacos, and the 5 mother sauces. We'll have a day of flavor dynamics where we focus on tasting and understanding the foundations of flavor. On the last day, things will heat up with a secret ingredient competition!

Cost: $ 275.00
In this 5-day Culinary Academy, students will be introduced, hands-on, to all the aspects of the kitchen. They'll learn about kitchen equipment, safety, knife skills, and hygiene. Then the real fun begins as each camper will make their own foods like pizza, tacos, and the 5 mother sauces. We'll have a day of flavor dynamics where we focus on tasting and understanding the foundations of flavor. On the last day, things will heat up with a secret ingredient competition!

Cost: $ 275.00
This Level 2 Culinary Academy is a 5-day camp for students who already have some kitchen confidence and want to up their game. We will focus on techniques and skills that students can use in all of their cooking, not just when making these recipes. Each day has a new menu and new techniques to learn. Students will do everything from start to finish. Our classes are made to be very hands-on, without group cooking. On the final day, the Secret Ingredient Competition challenges students' skills, knowledge, and creativity.

Cost: $ 275.00
This Level 2 Culinary Academy is a 5-day camp for students who already have some kitchen confidence and want to up their game. We will focus on techniques and skills that students can use in all of their cooking, not just when making these recipes. Each day has a new menu and new techniques to learn. Students will do everything from start to finish. Our classes are made to be very hands-on, without group cooking! On the final day, the Secret Ingredient Competition challenges students' skills, knowledge, and creativity.

Cost: $ 275.00
Buttery noodles, a crispy chicken cutlet topped with a homemade tomato sauce, melty mozzarella, rich parmesan, and some fresh parsley. What more could you ask for? Dessert, of course. Strawberry Shortcake to be specific. Yum!

Cost: $ 130.00
Here's a great chance to in some quality time AND some quality food! Work together with your son or daughter to make a great steak dinner.

Cost: $ 145.00
We love teaching our homemade pasta classes, so we're putting a new twist on it by combining it with the superb carbonara. You will use an Italian Pasta Maker to create a batch of homemade pasta, and then use the delicious noodles to prepare Pasta Carbonara with Pancetta and plenty of Parmigiano.

Cost: $ 75.00
Did you know you can make ricotta cheese at home in under an hour? In this class you'll make Ricotta Cheese AND Cavatelli Pasta from scratch, then combine the two to make a simple and incredibly delicious dish.

Cost: $ 75.00
Imagine sitting outside a Roman cafe enjoying the sights and smells. You'll be creating that feeling with this menu in The Learning Kitchen.

Cost: $ 75.00
Fried rice is everyone's favorite and in this class you'll learn to make 3 different Asian inspired Fried rice recipes. As an added bonus you'll develop your knife skills as you dice, julienne and mince!

Cost: $ 75.00
Korean BBQ is becoming more and more popular across America. It's delicious, for starters, but it's more than that. It's a really well-balanced meal that leaves you completely satisfied and ready to wash it down with a couple cold beers.

Cost: $ 75.00
Learning how to make this classic Italian meal is not only fun but delicious! This menu is sure to become on of your go-to meals at home.

Cost: $ 75.00
Making your own Fajitas from scratch, including the ever-important seasoning mix is a skill that you'll use over and over - these are sure to be requested in your house regularly, not just on Cinco de Mayo! Your meal comes with a free Corona and lime!

Cost: $ 75.00
We'll cook up the flavors of France with three delicious recipes. Herb and Mushroom Stuffed Chicken Breast with a White Wine Sauce, French Bistro Potatoes with Haricot Verts and Bacon, Easy Chocolate Mousse with Strawberries on Top.

Cost: $ 75.00
Mediterranean food is so enticing, and nothing beats the drama of freshly made bread. In this class you'll make a Greek salad with a vinaigrette, marinated chicken, handmade flatbread, and everybody's favorite... tzatziki sauce!

Cost: $ 75.00
Inspired by the famous "Palace Cafe" on Canal Street in New Orleans this menu is sure to get you thinking about Mardi Gras.

Cost: $ 75.00
Pad Thai is one of the most popular dishes in Thailand. Wherever there is street food, there is pad thai, and it's on most restaurant menus too! There can only be one reason... it's so darn delicious!

Cost: $ 75.00
This fun class will teach you how to make addictive and delicious Pot Stickers at home.

Cost: $ 75.00
South American food combines bold flavors and comfort food. It's going to be a busy one as we cook four South American dishes that make an awesome summer meal. Tostones, Beef Skirt Steak, Grilled Corn Elotes, and Frijoles Negras are all on the menu.

Cost: $ 75.00
If you're looking for a class for beginners, here it is. We'll start with the basics and you'll leave feeling confident in the kitchen.

Cost: $ 75.00
If you've always wanted to try fermenting and pickling, this is the way to get started. It's really not as intimidating as it seems, especially when you have someone who knows what they're doing to give you the basic knowledge to get started with confidence.

Cost: $ 75.00
Looking to improve or add variety to your fish cooking skills? This class is part of a popular series which focuses on the techniques involved in cooking an often-used ingredient. You'll learn three different ways to season, cook and sauce fish.

Cost: $ 75.00
Knowing how to choose, care for, and use knives correctly can make your confidence in the kitchen soar! You will focus on knife skills and make a Panzanella Salad. Chef will make and serve Shrimp Scampi for the main course so you don't go home hungry!

Cost: $ 70.00
Pan Sauces are one of the fastest ways to dress up a simple dinner. In this class, you will focus on the technique of creating quick and flavorful pan sauces, then use those techniques to dress up three favorite proteins.

Cost: $ 75.00
The kitchen is closed for a Private Event. The Boutique remains open normal hours.

The kitchen is closed this evening for a Private Event. The Boutique remains open normal hours.