Skip Navigation Website Accessibility

Classes


Kids Classes


3 Squares & a Sweet is a five-day culinary exploration of every day American fare where students will learn hands-on how to make everything they need to fuel their bodies from sunrise to sunset, then use the skills they've learned to compete for a prize in a culinary battle! Students will spend one day each on breakfast, lunch, dinner, and dessert learning related techniques, recipes, and nutrition. On the final day, the Secret Ingredient Competition challenges students skills, knowledge, and creativity.

Cost: $ 250.00
3 Squares and a Sweet is a five-day culinary exploration of every day American fare where students will learn hands-on how to make everything they need to fuel their bodies from sunrise to sunset, then use the skills they've learned to compete for a prize in a culinary battle! Students will spend one day each on breakfast, lunch, dinner, and dessert learning related techniques, recipes, and nutrition. On the final day, the Secret Ingredient Competition challenges students skills, knowledge, and creativity.

Cost: $ 250.00
Around the World in Four Cuisines is a five-day culinary tour where students will learn hands-on how to make traditional dishes from four distinct cultures, then use the skills they've learned compete for a prize in a culinary battle! Students will spend one day each in Mexico, Greece, Thailand, and Japan learning related techniques, recipes, nutrition, and a little bit of culture. On the final day, the Secret Ingredient Competition challenges students skills, knowledge, and creativity.

Cost: $ 250.00
Around the World in Four Cuisines is a five-day culinary tour where students will learn hands-on how to make traditional dishes from four distinct cultures, then use the skills they've learned compete for a prize in a culinary battle! Students will spend one day each in Mexico, Greece, Thailand, and Japan learning related techniques, recipes, nutrition, and a little bit of culture. On the final day, the Secret Ingredient Competition challenges students skills, knowledge, and creativity.

Cost: $ 250.00
In this 5-day Culinary Academy, students will be introduced, hands-on, to all the aspects of the kitchen. They'll learn about kitchen equipment, safety, knife skills, and hygiene. Then the real fun begins as each camper will make their own foods like pizza, tacos, and the 5 mother sauces. We'll have a day of flavor dynamics where we focus on tasting and understanding the foundations of flavor. On the last day things will heat up with a secret ingredient competition!

Cost: $ 250.00
Every kid loves chicken tenders! But we're going to elevate them here! We'll also make a pan sauce, saute veggies, and make a fruity dessert.

Cost: $ 55.00
The "Croque Monsieur" is the classic Parisian cafe sandwich. It's like a fancy ham and cheese. Add a perfectly fried egg on top and it becomes a "Croque Madame". In this class, Chef will teach you all the skills you need to create this amazing French Bistro staple. You will also make a fresh summer vegetable salad and a dessert of caramelized banana. Bon appetit!

Cost: $ 55.00
We created this class just for kids! Sushi rolling is fun and in this class you'll make three rolls. Two of the most popular in restaurants, and one fruity dessert roll!

Cost: $ 55.00
A somewhat unlikely combo, this super fun and yummy class is inspired by a popular menu selection at some of your favorite restaurants.

Cost: $ 65.00
Gnocchi can be so many things - an elegant meal for entertaining or a time saving alternative to homemade pasta. In this class, you'll learn the technique behind making basic gnocchi dough, then transform it into a savory recipe and a dessert recipe. Add Panko-Crusted chicken and you have a meal!

Cost: $ 60.00
Fresh Corn Tortillas make store bought corn tortillas taste like cardboard. Mixing the dough and pressing the tortillas from fresh ingredients is so much more delicious & fun! We'll turn our homemade tortillas into 2 different savory tacos and we'll use a flour tortilla to make one sweet treat.

Cost: $ 60.00
Making fresh pasta is a fun skill to learn and one that can help make delicious and impressive meals at home!

Cost: $ 55.00
After many requests, we're excited to offer one of our most popular adult classes as a Kid's Class. This class is designed for one or both parents and one or more children.

Cost: $ 60.00