Skip Navigation Website Accessibility

Classes


Regional Flavors


This class will feature all of the down south flavors of the Carolina Low Country. When they talk about southern comfort, this is what they mean. It's a dish that will fill you up and leave you satisfied for hours.

Cost: $ 70.00
Imagine sitting outside a Roman cafe enjoying the sights and smells. You'll be creating that feeling with this menu in The Learning Kitchen.

Cost: $ 65.00
Fried rice is everyone's favorite and in this class you'll learn to make 3 different Asian inspired Fried rice recipes. As an added bonus you'll develop your knife skills as you dice, julienne and mince!

Cost: $ 65.00
Korean BBQ is becoming rapidly more popular all across America, and for good reason! It's absolutely delicious, for starters, but it's more than that. It's a really well-balanced meal that leaves you completely satisfied and ready to wash it down with a couple cold beers, not over-full and feeling like having a nap. This is one you don't want to miss!

Cost: $ 75.00
Lots of people crave Chinese takeout - and one of the most ordered is Orange Chicken with its slightly spicy sweet sauce.

Cost: $ 70.00
Mediterranean food is so enticing, and nothing beats the drama of freshly made bread. Balancing savory and tangy acidity to perfection. In this class you'll make a Greek salad with a vinaigrette, marinated chicken, handmade flatbread, and everybody's favorite... tzatziki sauce!

Cost: $ 70.00
Divert from the usual and make something that is both simple and delicious. For this class we make a lightly marinated Greek style chicken breast with a lemon butter sauce, so tasty! On the side we will have a warm quinoa, artichoke, and feta salad, and a simple pan roasted veggie. Come and learn some straight-forward techniques to improve your kitchen confidence.

Cost: $ 70.00
Gabi Odebode, co-owner of AfroMeals, wants to share the culture of her home. There is no better way to get to know a culture than through their food. Come and cook an authentic African meal with us.

Cost: $ 70.00
Korean Bibimbap is a meal we can all agree on. It's delicious. Come and learn how to make all the little bits and bobs that make this rice bowl so tasty, and we'll show you how to achieve that crispy toasted rice on the bottom, everyone's favorite part!

Cost: $ 75.00
Pad Thai is one of the most popular dishes in Thailand. Wherever there is street food, there is pad thai, and it's on most restaurant menus too! There can only be one reason... it's so darn delicious!

Cost: $ 65.00
We would have no problem eating tacos every day, but for some reason Tuesday has been appointed as the designated day for eating tacos. These tacos are made even better than usual because you will make fresh corn tortillas with our tortilla presses. This is a great weeknight meal that can bring the whole family together.

Cost: $ 70.00